Porażamy pozytywną energią

Porażamy pozytywną energią

Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, laptopa czy internetu. Chętnie korzystamy z dobrodziejstw techniki, bo dzięki nim życie staje się łatwiejsze. Są one dziełem ludzi, którzy połączyli wiedzę z technologicznym wizjonerstwem. Do zdobywania właśnie takiej wiedzy zaprasza Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej. Jeżeli zatem jesteś przekonany, że odnajdziesz się w świecie nowych technologii, a Twoją mocną stroną są nauki ścisłe to na pewno jest to Wydział dla Ciebie!


Drzwi do przyszłości szeroko otwarte

Absolwenci Wydziału nie mają problemów ze znalezieniem pracy.

Wielu obejmuje stanowiska w zarządach spółek i firm o uznanej marce, zakłada i prowadzi własne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, albo znajduje zatrudnienie w Polsce i za granicą w renomowanych korporacjach.  Żeby znaleźć naprawdę ciekawą pracę, trzeba się specjalizować. Politechnika Świętokrzyska oferuje kilka ciekawych możliwości. Do wyboru sześć kierunków kształcenia:

  • Automatyka i elektrotechnika przemysłowa (studia I-go stopnia) – kierunek daje podstawy do pracy na stanowisku automatyk-elektryk. Wiedza zdobyta przez studentów jest dostosowana do wymagań zakładów wykorzystujących zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy. Absolwenci będą mieli wiedzę, która umożliwi im efektywnie zastosować informacje z zakresu matematyki, fizyki, elektrotechniki, elektroniki i automatyki do analizy problemów inżynieryjnych i syntezy ich rozwiązań w celu realizacji zadań z zakresu pracy na wskazanym stanowisku. Absolwenci będą umieli tworzyć oprogramowanie na komputery PC, sterowniki PLC oraz mikrokontrolery, ich umiejętności pozwolą na programowanie systemów sterowania maszyn i procesów produkcyjnych, obrabiarek CNC i robotów przemysłowych. Posiądą zdolność wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych, w tym oprogramowania CAD/CAS oraz SCADA, do szybkiego prototypowania, projektowania, symulacji, wizualizacji układów automatyki i procesów przemysłowych. Będą potrafili dobierać zabezpieczenia w celu ochrony urządzeń elektrycznych, jak również projektować układy automatyki z uwzględnieniem podstawowych standardów, norm i aspektów prawnych. Praktyki zawodowe realizowane będą we współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami z branży automatyki w regionie, co umożliwi absolwentom szybkie znalezienie zatrudnienia.
  • Elektromobilność to innowacyjne studia inżynierskie, w pełni dopasowane do dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. Pracodawcy poszukują specjalistów z tego obszaru, którzy wszechstronną wiedzę potrafiliby zastosować w praktyce. Absolwenci tego kierunku będą posiadali wiedzę w zakresie projektowania, budowy, sterowania i użytkowania energoelektronicznych przekształtników trakcyjnych, napędów pojazdów elektrycznych, magazynów energii, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, układów automatycznego sterowania, systemów mikroprocesorowych. Politechnika Świętokrzyska „ma długoletnie doświadczenie w zakresie” elektromobilności. Jest pierwszym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym prowadzono badania nad samochodami z napędem elektrycznym. Pracownicy uczelni brali udział w pracach „rozwojowych” nad „pierwszym polskim” samochodem elektrycznym – Fiatem 125p. Teraz pojazd można „będzie” zobaczyć w murach Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
  • Elektrotechnika – to kierunek dla kandydatów, którzy nie boją się prądu elektrycznego, lubią wyzwania i mają zainteresowania techniczne, a ich ulubionymi przedmiotami do tej pory były matematyka i fizyka. Studia na elektrotechnice można realizować w zakresie specjalności: automatyka, przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej, elektronika przemysłowa i energoelektronika oraz komputerowych systemów pomiarowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak jest zbudowany i jak działa silnik elektryczny lub transformator, albo jak zaprojektować system automatycznego sterowania procesem produkcyjnym – kierunek elektrotechnika właśnie to umożliwia. Wiedzę i umiejętności zdobyte na tym kierunku można w przyszłości wykorzystać przy budowie i projektowaniu instalacji elektrycznych, oświetleniowych lub teletechnicznych. Nasi absolwenci są wysoko cenionymi i poszukiwanymi specjalistami w branży projektowej.
  • Energetyka – kierunek dla ambitnych, którzy lubią moc i energię. Kandydat na ten kierunek musi pasjonować się wytwarzaniem energii w sposób konwencjonalny i niekonwencjonalny. Studia na kierunku energetyka nauczą studenta technik wytwarzania energii w dużych elektrowniach zawodowych cieplnych, wodnych oraz z wykorzystaniem źródeł odnawialnych, a praca w tym zawodzie daje dużo satysfakcji osobistych i finansowych. Energia potrzebna jest w każdej dziedzinie życia, w związku z tym specjaliści od wytwarzania energii i gospodarowania energią w sposób efektywny są bardzo poszukiwani na rynku pracy.
  • Informatyka – kierunek zapewnia zdobycie jednego z najbardziej poszukiwanego na rynku zawodu. Kandydaci na ten kierunek powinni się wykazywać umiejętnością analitycznego i logicznego myślenia, interesować się rozwiązywaniem skomplikowanych problemów za pomocą komputera. Podczas studiów studenci poznają tajniki projektowania złożonych aplikacji internetowych, nauczą się tworzyć gry komputerowe i programy na urządzenia mobilne takie jak smartfony i tablety.  Absolwenci tego kierunku charakteryzują się dużą kreatywnością,  pomysłowością i umiejętnością myślenia komputacyjnego.  Umiejętności nabyte podczas studiów można wykorzystać pracując w firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, w administrowaniu systemami informatycznymi czy prowadząc własną działalność gospodarczą z zakresu usług informatycznych.
  • Teleinformatyka (profil praktyczny) – nie bez przyczyny – daje pewne miejsce pracy w zawodzie. Wiedza zdobyta podczas studiów pozwala znaleźć zatrudnienie w firmach związanych z szeroko rozumianą branżą IT. W programie studiów znajdziecie aż 18 przedmiotów, w ramach których nieodpłatnie można zdobyć międzynarodowe, renomowane w skali całego świata certyfikaty Cisco Networking Academy. Certyfikujemy, między innymi, w zakresach: CCNA, CCNA CyberOps, CCNP, IoT, C/C++, Python, Network programming, Linux, BigData. Wiedza ta uzupełniana jest zagadnieniami sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, tworzenia aplikacji mobilnych, Data Center, wirtualizacji oraz konteneryzacji czy też technologii 5G i języka JAVA. Ponadto, dzięki specjalnie przygotowanym blokom programowym poznasz branżowy język obcy oraz szeroko rozwiniesz swoje kompetencje miękkie – tak bardzo ważne w dzisiejszym biznesie. Kierunek jest unikalny w skali naszego Kraju. Teleinformatyka TWOJĄ przyszłością – Łączy nas IoT.

Osoby, które zamierzają studiować na tym kierunku powinny charakteryzować się umiejętnością logicznego myślenia, zdolnościami analitycznymi oraz wiedzą w zakresie matematyki i fizyki. Studia pozwalają realizować zainteresowania oraz poszerzyć wiedzę z różnych obszarów elektroniki profesjonalnej i użytkowej, współczesnych układów i systemów teleinformatycznych, technik informacyjno-pomiarowych oraz przetwarzania danych. Oferujemy również zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, testowania i obsługi serwisowej układów, urządzeń oraz systemów elektronicznych i teleinformatycznych.  Kierunek ten możesz studiować na studiach I stopnia uzyskując tytuł inżyniera


DROGA DO PASJI

Wydział WEAiI  jest miejscem, w którym można rozwijać zainteresowania. Warto wstąpić do któregoś z działających tu studenckich kół naukowych. Jeżeli masz ciekawe pomysły, to otrzymasz pomoc w ich realizacji. Koła skupiają pasjonatów, którzy – podobnie jak ty – chcą szybko przejść od suchej teorii do praktyki.

  • Studenckie Koło Naukowe Fotoników „FOTON” swoją działalność prowadzi od roku 2000. Członkowie Koła mają możliwość uczestniczą w konferencjach naukowych (krajowych oraz międzynarodowych), podczas których poznają nowe dziedziny nauki oraz najnowsze technologie. Zdobyte publikacje naukowe stanowią ich solidną podstawę dorobku naukowego. Udział w seminariach i konferencjach międzynarodowych oraz praktyki i staże zagraniczne pozwalają na doskonalenie języków obcych oraz zdolności publicznego prezentowania swoich poglądów. Praca w Kole to ponadto dobra zabawa. Organizujemy szereg ciekawych wycieczek tematycznych, zarówno rekreacyjnych jak i ściśle naukowych.
  • Studenckie Koło Naukowe Fupla jest grupą ludzi pasjonujących się zagadnieniami związanymi z automatyką, robotyką, elektroniką oraz informatyką. Do dyspozycji studentów są komputery, sterowniki PLC oraz różne urządzenia mechatroniczne, w tym kilka rodzajów robotów  mobilnych i manipulacyjnych. Istotną częścią działalności jest rywalizacja w konkursach. W przeszłości studenci osiągali sukcesy w TI Innovation Challenge,  TT HI-TECH. Jednym z najbardziej zaawansowanych projektów realizowanych przez studentów jest budowa łazika marsjańskiego, który pozwala na rywalizację w zawodach European Rover Challenge.
  • Koło Naukowe „XOR” skupia pasjonatów informatyki, młodych programistów i
    zapalonych twórców systemów automatyzujących codzienne zadania. Działa od paru miesięcy, ale rozwija się bardzo szybko. Firma, z którą współpracuje
    koło, prowadzi warsztaty z programowania dla studentów. Tworzą system
    smart-home, który wkrótce zaprezentują. Dołączenie do nich to gwarancja
    sukcesu i rozwoju!
  • Koło naukowe Energetyk pozwala poszerzać swoją pasję poprzez wizyty studyjne w obiektach energetycznych. Ma na celu ugruntowanie wiedzy zdobytej na uczelni z rozwiązaniami stosowanymi w praktyce.

 

dołącz do nas!

 



Wprowadził Milosz Pindur