Zasady i program odbywania praktyk studenckich
na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
Politechniki Świętokrzyskiej
dla studiów o profilu praktycznym

    Zgodnie z Zarządzeniem Nr 54/19 Rektora Politechniki Świętokrzyskiej z dnia 20 września 2019 r. w sprawie Regulaminu Praktyk Zawodowych w Politechnice Świętokrzyskiej (ze zmianami) oraz programem studiów realizowanym na poszczególnych kierunkach studiów na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki student zobowiązany jest do odbycia sześciomiesięcznej praktyki dla studiów o profilu praktycznym.  Praktyki studenckie stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają zaliczeniu. Dotyczy to zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Dla studiów o profilu praktycznym studenci odbywają praktykę w trzech etapach:

  • etap I – 1 miesiąc (130 godzin – 4 ECTS) w trakcie trwania semestru V (w grudniu),
  • etap II – łącznie 2 miesiące (260 godzin – 9 ECTS), w tym: 1 miesiąc (130 godzin) w trakcie trwania semestru VI (w czerwcu) i 1 miesiąc (130 godzin) po zakończeniu semestru VI (w lipcu),
  • etap III – 3 miesiące (390 godzin – 13 ECTS) w trakcie semestru VII (od 15 października do 15 stycznia).

Głównym celem praktyki studenckiej jest m.in.:

  • umiejętne wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w pracy zawodowej;
  • przygotowanie studenta do pracy w zespole, ale także do samodzielnego wykonywania powierzonych mu zadań;
  • pogłębianie wiedzy o branżach gospodarki, poznanie zasad organizacji przedsiębiorstw i mechanizmów ich funkcjonowania.

Praktyka studencka może być odbywana w wybranym przez studenta podmiocie gospodarczym, instytucji lub zakładzie o profilu umożliwiającym zrealizowanie celów określonych w programie praktyk.

    Student we własnym zakresie wyszukuje miejsce odbywania praktyki, przedstawia propozycję Kierownikowi ds. praktyk studenckich na Wydziale (odpowiednio dla danego kierunku studiów) w celu uzyskania akceptacji. Po uzyskaniu zgody student składa w wybranym przez siebie zakładzie pracy podanie z prośbą o przyjęcie na praktykę (w przypadku gdy tego wymaga pracodawca). Warunki realizacji praktyki przez studenta określa Umowa zawarta pomiędzy Politechniką Świętokrzyską i pracodawcą. Praktyka ma z reguły charakter nieodpłatnej pracy na rzecz danego zakładu pracy. Uczelnia nie ubezpiecza studentów – praktykantów od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). Decyzję o ewentualnym ubezpieczeniu student podejmuje samodzielnie.

Przed odbyciem praktyki student powinien w nieprzekraczalnych terminach:

  • etap I – 23 listopada 2024,
  • etap II – 23 maja 2024,
  • etap III – 7 października 2024

dostarczyć następujące dokumenty do Dziekanatu:

oraz do Kierownika ds. praktyk studenckich na Wydziale:

  • Podanie o wyrażenie zgody na realizację praktyki studenckiej (załącznik nr 5).

Po podpisaniu obydwu egzemplarzy Umowy zarówno przez przedstawiciela Uczelni, jak i przez przedstawiciela Zakładu, w którym realizowana będzie praktyka, jeden egzemplarz zwracany jest do Dziekanatu, drugi natomiast zostaje w Zakładzie.

    Realizacja praktyki w innym terminie jest możliwa za zgodą Prodziekana ds. studenckich (pisemną zgodę przekazuje student Kierownikowi ds. praktyk przed sporządzeniem Umowy).

    Studenci spoza Kielc, którzy odbywają praktykę w Kielcach, mogą ubiegać się o zakwaterowanie w domu studenckim na czas praktyki.

Program praktyk dla kierunku Teleinformatyka został zawarty w załączniku:

Zaliczenie praktyki

    Student w podanych poniżej terminach:

  • etap I – 10 stycznia,
  • etap II – 11 września,
  • etap III – 23 stycznia

zgłasza się osobiście do opiekuna praktyk ze strony Uczelni celem zaliczenia praktyki. Student zobowiązany jest dostarczyć:

  • Sprawozdanie z praktyki studenckiej – załącznik nr 3 poświadczone przez zakładowego opiekuna praktyk (podpis i pieczęć),
  • opcjonalnie indeks (wpisany rok akademicki, nazwa i adres zakładu pracy, czas trwania praktyki w tygodniach) – wpis na oznaczonych, końcowych stronach indeksu.

    Sprawozdanie z praktyki powinno stanowić szczegółowy opis prac wykonanych przez praktykanta podczas całego okresu praktyki. Sprawozdanie powinno zawierać:

  • charakterystykę zakładu pracy,
  • szczegółowy opis przebiegu praktyki,
  • podsumowanie praktyki (zdobyta wiedza, umiejętności, uwagi i wnioski).

    Zaliczenia praktyki zawodowej dokonuje Opiekun praktyk studenckich na podstawie wymienionych wyżej dokumentów oraz rozmowy ze studentem o przebiegu praktyki i realizacji jej celu. Sprawozdanie z praktyki oraz Umowa zamieszczone zostają w aktach osobowych studenta.

Kierownik ds. praktyk studenckich na kierunku Teleinformatyka:
dr inż. Józef Ciosmak

 

Podstawa prawna:

Zarządzenie Nr 54/19 Rektora Politechniki Świętokrzyskiej z dnia 20 września 2019 r. w sprawie Regulaminu Praktyk Zawodowych w Politechnice Świętokrzyskiej ze zmianami

Załączniki do druku:

dla studentów odbywających praktyki w zwykłym trybie:

studenci ubiegający się o przełożenie praktyk na kolejny rok akademicki składają podanie do Prodziekana ds. studenckich, używając:

Dziennik praktyk