Nowy kierunek studiów

Nowy kierunek studiów

Nowa jakość kształcenia na Politechnice Świętokrzyskiej. Uczelnia uruchamia na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki nowy kierunek studiów – Automatyka i elektrotechnika przemysłowa. Ma w tym pomóc dofinansowanie w ramach projektu POWER z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na podniesienie kompetencji studentów i kadry naukowej.

Automatyka i elektrotechnika przemysłowa, nowy kierunku studiów w ofercie edukacyjnej wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki ma zachęcić kandydatów do studiowania na uczelni i zwiększyć ich szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy. Na rynku pracy widać ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tego typu – tłumaczy doktor Robert Kazała z Zakładu Urządzeń i Systemów Automatyki.

Na razie przewidziano 30 miejsc dla chętnych ale wszystko może się zmienić w razie większego zainteresowania studentów. Rekrutacja na nowy kierunek studiów ruszy od nowego roku akademickiego.

Absolwenci, którzy ukończą studia na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa będą przygotowani do pracy na stanowisku automatyk-elektryk, ich wiedza będzie dostosowana do wymagań zakładów wykorzystujących zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy. Absolwenci będą mieli wiedzę, która umożliwi im efektywnie zastosować informacje z zakresu matematyki, fizyki, elektrotechniki, elektroniki i automatyki do analizy problemów inżynieryjnych i syntezy ich rozwiązań w celu realizacji zadań z zakresu pracy na wskazanym stanowisku. Absolwenci będą umieli tworzyć oprogramowanie na komputery PC, sterowniki PLC oraz mikrokontrolery, ich umiejętności pozwolą na programowanie systemów sterowania maszyn i procesów produkcyjnych, obrabiarek CNC i robotów przemysłowych. Posiądą zdolność wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych, w tym oprogramowania CAD/CAS oraz SCADA, do szybkiego prototypowania, projektowania, symulacji, wizualizacji układów automatyki i procesów przemysłowych. Będą potrafili dobierać zabezpieczenia w celu ochrony urządzeń elektrycznych, jak również projektować układy automatyki z uwzględnieniem podstawowych standardów, norm i aspektów prawnych. Praktyki zawodowe realizowane będą we współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami z branży automatyki w regionie, co umożliwi absolwentom szybkie znalezienie zatrudnienia.

Dołącz do nas!

Wprowadził Milosz Pindur