Zasady i program odbywania praktyk studenckich
na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki
Politechniki Świętokrzyskiej
dla studiów o profilu akademickim

    Zgodnie z Zarządzeniem Nr 54/19 Rektora Politechniki Świętokrzyskiej z dnia 20 września 2019 r. w sprawie Regulaminu Praktyk Zawodowych w Politechnice Świętokrzyskiej (ze zmianami) oraz programem studiów realizowanym na poszczególnych kierunkach studiów o profilu akademickim na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki student zobowiązany jest do odbycia czterotygodniowej praktyki.  Praktyki studenckie stanowią integralną część procesu kształcenia i podlegają zaliczeniu. Dotyczy to zarówno studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Studenci odbywają praktykę w okresie wakacyjnym przed rozpoczęciem V lub VII semestru studiów I stopnia (w zależności od kierunku studiów). Głównym celem praktyki studenckiej jest m.in.:

  • umiejętne wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w pracy zawodowej;
  • przygotowanie studenta do pracy w zespole, ale także do samodzielnego wykonywania powierzonych mu zadań;
  • pogłębianie wiedzy o branżach gospodarki, poznanie zasad organizacji przedsiębiorstw i mechanizmów ich funkcjonowania.

Praktyka studencka może być odbywana w wybranym przez studenta podmiocie gospodarczym, instytucji lub zakładzie o profilu umożliwiającym zrealizowanie celów określonych w programie praktyk.

Student we własnym zakresie wyszukuje miejsce odbywania praktyki, przedstawia propozycję Kierownikowi ds. praktyk studenckich na Wydziale (odpowiednio dla danego kierunku studiów) w celu uzyskania akceptacji. Po uzyskaniu zgody student składa w wybranym przez siebie zakładzie pracy podanie z prośbą o przyjęcie na praktykę (w przypadku gdy tego wymaga pracodawca). Warunki realizacji praktyki przez studenta określa Umowa zawarta pomiędzy Politechniką Świętokrzyską i pracodawcą. Praktyka ma z reguły charakter nieodpłatnej pracy na rzecz danego zakładu pracy. Uczelnia nie ubezpiecza studentów – praktykantów od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). Decyzję o ewentualnym ubezpieczeniu student podejmuje samodzielnie.
Przed odbyciem praktyki student powinien dostarczyć w nieprzekraczalnych terminie do dnia 17.05.2024 następujące dokumenty do Dziekanatu:

oraz do Kierownika ds. praktyk studenckich na Wydziale:

Po podpisaniu obydwu egzemplarzy Umowy zarówno przez przedstawiciela Uczelni, jak i przez przedstawiciela Zakładu, w którym realizowana będzie praktyka, jeden egzemplarz zwracany jest do Dziekanatu, drugi natomiast zostaje w Zakładzie.

Z ważnych przyczyn, jeżeli termin 17.05.2024 nie może być dotrzymany, należy złożyć stosowne pismo z prośbą o prolongatę terminu złożenia wymaganych dokumentów.

 

Terminy i czas trwania praktyki

Praktyki powinny odbywać się w jednym z podanych niżej terminów:

  • 1.07.2024r. – 26.07.2024r. (zalecany termin).

Realizacja praktyki w innym terminie jest możliwa za zgodą Prodziekana ds. studenckich (pisemną zgodę przekazuje student Kierownikowi ds. praktyk przed sporządzeniem Umowy).

Studenci spoza Kielc, którzy odbywają praktykę w Kielcach, mogą ubiegać się o zakwaterowanie w domu studenckim na czas praktyki.

Program praktyk dla poszczególnych kierunków został zawarty w załącznikach:

 

Zaliczenie praktyki

Student w terminie do 6.09.2024 r. zgłasza się osobiście do opiekuna praktyk ze strony Uczelni celem zaliczenia praktyki. Student zobowiązany jest dostarczyć:

  • Sprawozdanie z praktyki studenckiej – załącznik nr 3 poświadczone przez zakładowego opiekuna praktyk (podpis i pieczęć),
  • opcjonalnie indeks (wpisany rok akademicki, nazwa i adres zakładu pracy, czas trwania praktyki w tygodniach) – wpis na oznaczonych, końcowych stronach indeksu.

Sprawozdanie z praktyki powinno stanowić szczegółowy opis prac wykonanych przez praktykanta podczas całego okresu praktyki. Sprawozdanie powinno zawierać:

  • charakterystykę zakładu pracy,
  • szczegółowy opis przebiegu praktyki,
  • podsumowanie praktyki (zdobyta wiedza, umiejętności, uwagi i wnioski).

Zaliczenia praktyki zawodowej dokonuje Opiekun praktyk studenckich na podstawie wymienionych wyżej dokumentów oraz rozmowy ze studentem o przebiegu praktyki i realizacji jej celu. Sprawozdanie z praktyki oraz Umowa zamieszczone zostają w aktach osobowych studenta.

W przypadku posiadanego doświadczenia zawodowego (umowa o pracę / umowa o dzieło / umowa zlecenie / własna działalność) zgodnego z kierunkiem studiów i wypełniającego wymagane efekty uczenia się (karta przedmiotu) można złożyć podanie o zaliczenie praktyk wraz z odpowiednią dokumentacją poświadczającą przepracowanie 160h (kserokopie potwierdzone w Dziekanacie).

Podanie o zaliczenie praktyki studenckiej

dr inż. Karol Wieczorek
Kierownik ds. praktyk studenckich na kierunku Informatyka
dr inż. Agata Kaźmierczyk
Kierownik ds. praktyk studenckich na kierunkach:
Elektrotechnika
Automatyka i Elektrotechnika Przemysłowa

 

Podstawa prawna:

Regulamin praktyk_Zarz_R_60_23_zał3_tj

Załączniki do druku:

dla studentów odbywających praktyki w zwykłym trybie:

studenci ubiegający się o przełożenie praktyk na kolejny rok akademicki składają podanie do Prodziekana ds. studenckich, używając:

Dziennik praktyk